Франц Петер Шуберт (31.01.1797 - 19.11.1828) - австрійський композитор, якого можна сміливо ставити поруч із Моцартом. Підстави для цього є - і це не тільки громадянство, короткий вік (35 Моцарт, 31 - Шуберт), мучницька смерть (обох вбили інфекції) і творча плідність (Моцарт - 750 творів, Шуберт - 1500+, за цим показником Шуберт обійшов чи не всіх попередників, сучасників та наступників). Сьогодні, до речі, 220 років від дня народження Шуберта.
Шуберт лишив величезний спадок вокальних творів - понад 600 - і це власне завдяки його зусиллям, досконалій довершеності його творів пісня стала повноправним жанром класичної музики.
Шуберт з дитинства мав потяг до музики, швидко проявив хист до неї та почав вчитися - до речі, викладав йому Антоніо Сальєрі, якому пізніше приписали смерть Моцарта. Однак життя Шуберта склалося так, що він опанував професію вчителя, викладав у школі - але музики не полишав, ретельно досліджуючи доробки великих попередників і сучасників та працюючи над власними творами.
Але тривалий час - Господи, а йому жити було всього лише 31 рік! - отже, тривалий час твори Шуберта відмовлялися видавати та виконувати. Випадок, благословенний випадок звів його 1816 року з відомим співаком того часу Міхаелем Фоглем - і той швидко збагнув, які перли пропонує композитор. Пісня на вірші Гьоте "Лісовий цар" - перший гучний успіх Шуберта.
Після цього прориву твори Шуберта почали друкувати та виконувати, а до композитора потяглися прихильники та меценати - була така благородна традиція серед заможних людей: призначати митцям такі собі стипендії, в обмін на присвяту або так, з любові до мистецтва. А він, підживлений увагою та визнанням, ніби розуміючи, що жити лишалося 10 років, творив - безупинно, натхненно, невтомно... - ось таке нагадування нам усім: життя закоротке, не марнуйте час на дурниці та байдики!
Творчий спадок Франца Шуберта донині є актуальною складовою класичної музики, популярною та невід'ємною частиною репертуару професійних музичних оркестрів та виконавців.
Ось той самий твір, що колись приніс Шуберту славу, - "Лісовий цар", за роялем Юйцзя Ванг
31/01/2017
Ось, через Вас сьогодні цілий день мушу слухати "Аve Maria" у різному виконанні,"Лісовий цар", "Форель", "Серенаду" та інше, про що раніше не знала. Рання смерть композитора "від інфекції" особливо трагічна. Кажуть, що друзі, які все життя його підтримували, випадково долучились до його зараження.
Правильніше писати "Сальєрі". Я би, мабуть, не згадувала його у зв'язку із смертю Моцарта, тому що жодне із сучасних досліджень цього не підтверджує.Навпаки, все показує, що він був пристойною людиною.
Еге ж, випадки, збіги, вигадки, плітки - все це переслідує людину, особливо - обдаровану, помітну, публічну... А також помилки в словах з " ь " і " ' "
Я вчора такий от порошок написав, за підсумками роздумів про Шуберта та під Шуберта:
Вставать пораньше ежедневно,
Работать больше, чаще, чтоб
Успеть, как Моцарт или Шуберт,
И в гроб.
Дякую, Вікторіє, дякую, я Вам зараз музику подарую до вашого фантастичного вірша. Як на мене, дуже підходить, втім, я той ще саундпродюсер ))))
Вірш -- на стінку вдома і на роботі!
Дуже смішно. Я собі його збережу.
А якщо серйозно, то не підганяйте себе.
Ви і так кругом спішите і через те неуважні.
І Сальєрі виправте. Це мене мучає.
А скажіть! - перебрав кількох виконавців, росіян, наших, німців, якихось ще, а зупинив вибір свій на Юйцзя. Вона завжди так от. І сукні в неї на концертах... це треба бачити ) Дякую, Світлано.