1.1. Поняття любовної адикції (залежного кохання) та його відмінність від (здорового) кохання.
«Що таке кохання? Які його ознаки? Які його прояви є нормальними? Які ні? Як не потрапити до нетей адикції? Не любити більше, ніж любить партнер? І чим все це загрожує?» – Це далеко не весь спектр питань, якими переймалася автор в процесі написання цієї роботи. Можливо в знаки давалась попередня освіта, можливо – стереотипи, а може просто тендітність та делікатність теми, її межа на вістрі прекрасного та патології…
Прозріння прийшло несподівано. І несподіваність проявлялася не лише в тому за яких обставин воно було явленим (прямо серед ночі), а й сам його контекст: Кохання – це дійсно залежність. Або, якщо використовувати теоретично напрацьовану в цій галузі базу: кохання – це один з видів не хімічної залежності, що проявляється у надцінному ставленні до значущого об’єкта… і так далі і тому подібне (про що детально буде написано нижче).
Та любовна адикція чи навіть звичайне кохання (відмінність у меншій контрастності негативно-диструктивних тенденцій) є особливо феноменологічним з-поміж інших, зокрема не хімічних залежностей. Справа в тому, що жоден з дослідників не називає адикції у якій би, на рівні з любовною, так само міцно і палко, сплелися б норма і патологія.
Візьмемо для прикладу гемблінг – залежність від азартних ігор. Все просто: людина грає в азартні ігри, надто цим захоплюється, має труднощі з цим пов’язанні (великі борги, сімейні конфлікти) і т. д. Людина не грає в азартні ігри – ланцюжок негативу на цьому обривається і… людина може бути цілком щасливою (не думаючи, не згадуючи, не граючи – для щастя – то зовсім не потрібно). Зовсім інша справа з коханням: по-перше, від нього цілковито і остаточно повністю не можливо уникнути (завжди лишається ймовірність того, що завтра на вашому порозі з’явиться прекрасний (-на) (можливо лише у ваших очах) незнайомець (-мка), що переверне ваш світогляд з ніг на голову, причому лише недосказаністю свого погляду. По-друге, якщо вам все ж таки якимись шляхами вдасться оминути «по-перше», то навряд ваше життя дійсно можна буде назвати щасливим: розміреність, робота, стабільні стосунки, секс тричі на тиждень – все по плану і все як у людей, але… чогось все ж таки… ага, саме його Величність Кохання – приправа-спеція, що робить життя фантастично-незрівнянно-прекрасним.
Чого ж? Нестача настирливості чи матеріал тяжко добути?
Єва відповів на коментар $previous_title_comm, 01.01.1970 - 03:00
Скоріш за все - неоднозначність теми: "Любовна адикція як психологіний феномен". Проблема в тому, щоби чітко розмежувати залежність (адикцію) від власне любові. Дослідники дають ознаки адикції, що практично повністю дублюють класичні ознаки закоханості (наприклад, з нетерпінням чекати тел. дзвінка). Я докінця не можу сформувати свою току зору (з цього ракурсу і потрібно писати), ЧІТКО СФОРМУВАТИ (за першою освітоою - юрист, можливо звідси - пргнення чіткості і конкретики, там, де це апріорій не можливо). Вищевикладений фрагмент роботи виказує моє відкриття, що кохання - це завжди залежність... Розмірковую над тим, наскільки таку мою думку підтримає науковий керівник...
*надцінному - смію поправити)
Хай щастить в "дослідженні"!
Єва відповів на коментар $previous_title_comm, 01.01.1970 - 03:00
Дякую за підказку, обов"язково виправлю.
Насправді - це справжнє дослідження (без лапок) - дипломна з психології. Проблема в тому, що ніяк не можу написати...