Чудовий квадрат із числами. Нотатка про задачу і її рішення
Ще одна нотатка пам'яті мого тата. Сюжет цієї прозової мініатюри - як тато-математик винайшов задачу і сам її вирішив.
Чудовий квадрат із числами у Барселоні й чудовий квадрат із числами мого тата
Мій тато-математик, згадуючи наші подорожі до Іспанії, ще раз звернув увагу на те, що частина оформлення знаменитого собору Саграда Фамілія — цікавий квадрат, що складається з чисел. Ось він, на татовому фото, позаду знаменитої трагічної сцени з цілунком.
Що тут цікавого: якщо складати всі числа в кожному рядку, в кожному стовпчику і за кожною діагоналлю, вийде одне число — 33. Зрозуміло, чому обрано його: це — за переказом, вік Христа у момент розп’яття.
Отже, тато пам’ятав, що у Барселоні є такий квадрат, але не пам’ятав, які саме там числа. І він ще раніше, ніж подивитись фото, захотів сам розв’язати задачу, яку сформулював так:
«У кожній клітинці квадрату виставити числа від одного до дев’яти так, щоб кожне використовувалося тільки один раз і щоб сума у кожному рядку, на кожному стовпчику й діагоналях була одна й та ж сама».
Тато думав, що він вгадує розташування чисел квадрату біля собору Саграда Фамілія, але квадрат із рішенням у нього вийшов свій. Ось такий:
438
951
276
Квадрат вийшов зовсім інший. Використані тільки прості числа. Рядків і стовпчиків у квадрату — три, а не чотири. Число в сумі інше — 15.
Можливі чотири варіанти рішення залежно від того, як повернути квадрат.
Це рішення ми захотіли записати на пам’ять. Чудовий квадрат з числами доц. Ржевського С.В. (C). За мотивами барселонського квадрата.