Всі ми так чи інакше у своєму житті виконуємо різного роду магічні дії. Іноді ми це робимо підсвідомо, не замислюючись про це а іноді цілком свідомо. Якби там не було але протягом свого життя ми стикаємося із поняттям культу і його дії. Інколи, переважно старші бабці люблять згадувати різного роду бабок – знахарок, що мовляв «зливають на віск, відшіптують» чи ще за допомогою якихось магічних обрадів лікують чи ще якось допомагають людині. А тепер попробуємо розібратися у всьому цьому.
Для початку спробуємо дати визначення поняттю культ. І так: культ – це система правил, дій, рухів котрі забезпечують зв’язок між людиною і божеством за допомогою медіума. Таким чином маючи чітке розуміння що означає сам культ можемо розбиратися дальше де він застосовуюється. Але у мене виникає зразу ще одне важливе питання – а чи потрібен він взагалі?
З історії знаємо, що релігія як така зародилася ще досить давно, по суті ще з часів мисливства і збиральництва. Воїни, котрі йшли на полювання бажали вдало це зробити і при цьому без жертв. З іншого боку первісні люди боялися не зрозумілих для них сил природи. Однак, знаходилися ті, хто міг якось «пояснити» чому з’являється блискавка на небі, що стається людиною котра помирає а найосновніше це випросити у «могутніх божеств» вдалого полювання. Так поступово зароджувалася нова ланка ієрархії в суспільстві – жреці. Ними як правило ставали люди з винятково допитливими поглядами і разом із тим авторитетною поведінкою в середині спільноти. Вони ставали на рівні з вождем племені і вважалися обраними «богами». Їхня «вибраність» дозволяла маніпулювати рештою спільноти і втручатися в особисті справи будь – якої сім’ї чи окремої особи. З часом, укріплюючись жреці почали створювати що раз то більше різноманітних культів, вірувань, релігійних напрямків. А все для того, щоб сильніше мати вплив на простих людей. А доволі часто і на князів чи інших володарів. Сам по собі культ є нічим. Він є лише блефом на фоні проблеми котру представляється. Служитель виконує якісь певні рухи, при цьому вигукуючи якісь певні слова, задіюючи іноді якісь певні психотропні а по декуди і наркотичні речовини. І цим він має намір «вплинути на волю Бога». Доволі цікава ідея.(Але безуспішна). В античні часи це було присутнє усім без винятку племенам, народам, «цивілізаціям і культурам».
У І ст. н.е. в Леванті зароджується новий погляд на Бога – християнство. Саме по собі християнство являється природною наукою. У ньому немає жодної культовості, міфічності чи не зрозумілості. Ісус – котрого християни вважають сином Бога, виклав правила котрі несуть в собі ідею примирення людини з природою і повернення її до першоджерел використовуючи наукові досягнення, котрі «дані людям Богом для осягнення спасіння». Християнство було породжене як філософія мислення і духовного розвитку але зовсім не як релігійна деномінація. Це має підтвердження навіть у самій Біблії (священній книзі християн). В своєму діалозі із жінкою із Самарії Ісус вказує на саму суть нової ідеологічної відмінності від усього переднього. «Повір, жінко, Мені, що надходить година, коли ні на горі цій, ані в Єрусалимі вклонятись Отцеві не будете ви.» (Iван.4:21) А далі додає чітке пояснення своїх слів. «Але наступає година, і тепер вона є, коли богомольці правдиві вклонятися будуть Отцеві в дусі та в правді, бо Отець Собі прагне таких богомольців. Бог є Дух, і ті, що Йому вклоняються, повинні в дусі та в правді вклонятись.»(Iван.4:23-24). Саме ці слова є основоположними нової ери. Вони фактично змінюють повність хід історичного розвитку духовного переорієнтування людини. З космоцентричного і теоцентричного вони переходять на антропоцентричний рівень. Людина – як найдорожча частинка Бога на землі. В усіх випадках Нового Завіту Ісус виступаючи від імені Всесильного Бога піднімає людину на вищий щабель і вказує на її божественність, тобто здатність до мислення. Саме розум робить нас відмінними від усіх живих істот на планеті. Саме розум і є тією частинкою божественності в людині. А зовсім не зовнішній вигляд. Не одноразово підкреслюючи це своїми словами та зціленнями, Ісус дає зрозуміти що людині потрібно відкинути ті старі не зрозумілі форми «задобрювання божества» і перейти до здорових відносин зі своїм реальним творцем. Але це вимагає повністю відмежуватися від різних колишніх культових систем.
Далі буде....
адреса: https://www.poetryclub.com.ua/getpoem.php?id=760373
Рубрика: Лірика кохання
дата надходження 14.11.2017
автор: Ruslan B.