Батьки майбутнього художника Олександр Михайлович і Анна Григорівна одружилися в Астрахані. Але Михайло на світ з'явився в Сибіру за місцем нової служби батька в місті Омську 17 березня 1856 року. Він був другою дитиною з чотирьох, яких за 6 років народила Анна. Міші було всього 3 рочки, коли його мама померла. Батька перевели знову в Астрахань, ближче до родичів, які могли допомогти по догляду за малолітніми дітьми.
Початок життя Врубеля було дуже тяжким, і це немовби задало тон всій його подальшій долі. До того ж від народження він був слабкого здоров'я, а за характером тихим, мовчазним і вдумливим. У семирічному віці отримав домашні прізвиська "мовчун" і "філософ". Він дуже любив розглядати книжкові ілюстрації, міг годинами сидіти біля них.
В 1880 році Михайло вступає в Петербурзьку Академію мистецтв, навчаючись у педагога Павла Чистякова. До речі його вчитель навчав Рєпіна, Сурікова, Васнецова і Сєрова.
Життя юного художника не балувало. Часом йому доводилося виживати на 3 рубля на місяць, харчуючись лише водою з хлібом. Але в борг він ніколи не брав, гордість не дозволяла. Манера мистецтва Врубеля була нова і несподівана. Михайла не приваблювала класика, він в живописі впроваджував риси модернізму.
Мистецтвознавцю професору Адріану Прахову знадобився фахівець для художніх робіт по відновленню Кирилівської церкви. Павло Чистяков запропонував Врубеля. І той в 1884 році їде до Києва, де починається важливий етап не тільки в його біографії як художника, а й в особистому житті. На думку деяких сучасників він був закоханий в дружину свого замовника Емілію Львівну Прахову. Вважається, що вона стала прототипом ікони "Богоматір з Немовлям" для вівтаря Кирилівської церкви.
У 1889 році Михайло Врубель приїжджає в Москву. Тут він знайомиться з промисловцем і щедрим меценатом Савою Мамонтовим і стає учасником його гуртка художників в Абрамцево.
Він створює панно, оформляє опери, займається майолікою, пише картини, ілюструє літературні твори. Бере участь в ілюструванні ювілейного двотомника Лермонтова, в т.ч. робить малюнки до поеми "Демон".
Перша виставка художника відбулася в 1896 році. Після її закінчення Врубель знайшов своє щастя в особі оперної співачки Надії Забели, яка стала його музою і дружиною. У шлюбі народився син Сава, однак прожив він недовго і незабаром помер. Ця подія похитнула психіку Врубеля.
Знаменита картина «Демон сидячий» була намальована в 1890 році, викликавши у цінителів мистецтва суперечливі почуття. Крім живопису, Михайло Врубель серйозно захоплювався керамікою, скульптурою, оформленням постановок у театрах. Потім він одержимо працював над "Демоном поваленим". Закінчив його в 1902 році. І в цьому ж році потрапив до психіатричної лікарні. Психіатр Володимир Бехтерєв поставив Врубелю невтішний діагноз.
Психічне згасання Михайла Врубеля прискорюється. Він багато часу проводить в лікарнях. Живе в світі марення і галюцинацій. А в моменти просвітління намагається писати. У цей важкий період він зміг створити свій шедевр "Роза в склянці", написав "Шестикрилий серафим", "Перлина". Але не зміг закінчити портрет поета Валерія Брюсова. До кінця 1905 року живописець почав швидко сліпнути. Останній роки художника пройшли в повній темряві. Він помер в 1910 році.
адреса: https://www.poetryclub.com.ua/getpoem.php?id=908625
Рубрика: Лірика кохання
дата надходження 20.03.2021
автор: геометрія