Кінь та осел на містку (за мотивами українських народних байок)
На вузенькому містку
Зустрівся кінь ослу.
Та й то не дивина,
Але внизу велика глибина.
Кінь форкає: -Дорогу!
Задовольни осел мою вимогу!
Осел йому: - З чого це!
-Бо розумніший я!
-Хм, хвилює це кого це!
Достойніший від тебе - я!
- Та де ж?! Недарма кажуть,
Дурний, немов віслюк!
-О-о-т я тобі як зважу,
То буде тут тобі каюк!
Чи бач знайшовсь, розумна голова,
Ти сам - худоба тяглова! -
І то вони так сперечались,
Один одному дорогу не давали,
Не вгледіли, як низько впали.
Скажу я їм: "Обидва ви дурні,
Бо впертість, тупість не прикрасять дні!"
07.07.2024 р.
Оригінал
Кінь і осел (байка)
Кінь і осел зустрілись на вузенькому мостику. Кінь каже ослові:
- Дай мені дорогу!
А осел уперся, ні з місця, і каже:
- Дай ти мені дорогу, я достойніший од тебе.
- Замовчи, нікчемо, - гордовито промовив кінь, - іще й ти здумав собою величатися! Дурнішого за осла в світі немає. Не дарма у людей поговірка склалась: "Дурний, як осел!" А кінь - розумна істота: я чоловікові приношу велику користь. Коней вчать нарівні з солдатами, і вони все дочиста розуміють, а ти що - дурний, як пробка.
- А ти хоч і розумний, зате богу противний, - каже осел, - ти такий ненажерний, що тобі корму ніколи не настачиш. Коли ховавсь Ісус Христос в яслах від розбійників, так ти все сіно пожер, йому нічим було прикриться і тебе за се бог прокляв, а я хоч і дурний, зате угодний богу. На мені божа мати їхала у Єрусалим, а ти що... Кінь має ослові уступать і повинуваться.
Ото вони сперечалися, сперечалися, один одному дороги не давали. А далі кінь із гордості кинувсь напролом, щоб збити осла з мосту, а самому пройти. Осел теж подався уперед, - і обидва полетіли у воду. Бовтаються в рівчаку і ніяк не можуть вилізти.
На той час біг по місточку собака, розпитав, з якої причини вони попадали, і сказав їм:
- Обидва ви дурні, гордість і тупість - між собою брати. Якби один з вас був учтивий, дав би іншому дорогу, то все було б по-доброму.
Чудова байка життєва і повчальна, бо впертість і тупість, вбільшості, веде до розплати. Чомусь пригадалось дитячі твори "Про двох цапків і двох кізочок" .
Та й коні, буває, на зазнайство страждають. Недарма ж народна байка "Кінь і осел" цей випадок теж описує . Дякую і за коментар до байки, і за її вподобайку теж.