Ім’я П’єра де Кубертена належить олімпійській історії. Безмежна велич сучасних Олімпіад є частиною спадщини Великого французького барона.
У 1964 р. була заснована медаль, названа на його честь, відома як Медаль істинного духу спорту. Особлива нагорода МОК вручається за видатні прояви спортивного олімпійського духу. На офіційному сайті МОК сказано: “це одна з найпочесніших нагород, якої може бути удостоєний учасник Олімпійських ігор”. Іноді розглядається як вища відзнака, більш престижна, ніж золота олімпійська медаль. На сьогодні почесної нагороди удостоєні 16 осіб.
Дізнаймося про досягнення деяких одержувачів медалі П’єра де Кубертена.
Італійський бобслеїст Еудженіо Монті – легенда цього виду спорту: дворазовий олімпійський чемпіон, 9-ти разовий чемпіон світу. Під час Зимових Олімпійських Ігор 1964 р. в Інсбруку здійснив найвідоміший вчинок своєї кар'єри. Коли британські бобслеїсти зламали деталь на санях, не маючи можливості дальше конкурувати, надав їм необхідну деталь із власних саней. В результаті британці виграли золоту медаль, а Еудженіо із товаришем по команді – бронзову. За ці великодушні дії був нагороджений медаллю П’єра де Кубертена.
Німецький легкоатлет Лутц Лонг на Олімпійських іграх 1936 р. в Берліні отримав срібну медаль у стрибках в довжину. Проте давав поради своєму конкуренту, американському спортсмену Джессі Оуенсу, який здобув золоту нагороду з результатом 8 м 7 см, побивши особистий рекорд Лонга – 7 м 87 см. За цей вчинок Лутц Лонг був посмертно нагороджений медаллю П’єра де Кубертена у 1964 р.
Канадський моряк Лоуренс Лем'є на Олімпійських іграх 1988 р. в Сеулі брав участь у вітрильній регаті на 450 км, успішно йшов на 2-му місці, незважаючи на шквальний вітер. Упевнений виступ порушила поява потопаючих сінгапурських спортсменів, їх човен перекинувся. Лем'є підібрав потерпілих, дочекався рятувального катера, втративши шанси на медаль. Він став легендою, хоча ніколи не стояв на олімпійському п'єдесталі. За героїчний подвиг був нагороджений медаллю П’єра де Кубертена.
Чехословацький легкоатлет Еміль Затопек – один з найвидатніших бігунів ХХ ст. Він 4-х разовий олімпійський чемпіон, 3-х разовий чемпіон Європи, 18-ти разовий рекордсмен світу в бігу на довгі дистанції. Виграв три золоті медалі на Олімпійських іграх 1952 р. в Гельсінкі (біг на 5000 м, 10 км, марафон). Це потрійне золото залишається безпрецедентним досягненням! Легендарний спортсмен був нагороджений медаллю П’єра де Кубертена посмертно у 2000 р. Він єдиний олімпійський атлет, чия статуя розміщена у парку Олімпійського музею в Лозанні.
Світову славу здобув бразильський марафонець Вандерлей де Ліма. Під час марафонського забігу на Олімпійських іграх 2004 р. в Афінах трапився інцидент. На доріжку вибіг чоловік, заштовхав де Ліму, який лідирував після 35 км, до лав глядачів. Він повернувся на дистанцію, але прибіг третім. Перш ніж перетнути фінішну лінію, зробив невеликий танець перемоги. На церемонії закриття Ігор його нагородили медаллю П’єра де Кубертена за “виняткову демонстрацію чесної гри та олімпійських цінностей”.
Ізраїльський спортсмен Шауль Ладані (спортивна ходьба) вважається справжнім королем дороги. Він дворазовий учасник Олімпійських ігор 1968 року в Мехіко та 1972 року у Мюнхені. Його список спортивних досягнень справді вражає. Ладані встановив і досі утримує світовий рекорд у ходьбі на 50 миль (7:23:50); ізраїльський національний рекорд у ходьбі на 50 км (4:17:06). Він також є екс-чемпіоном світу (ходьба на 100 км, 1972 р.). У 2007 р. був нагороджений медаллю П’єра де Кубертена “за видатні спортивні досягнення протягом чотирьох десятиліть”.
Хорватські моряки Петар Купак, Павле Костов та їх тренер Іван Булая (вітрильний спорт) отримали медаль П’єра де Кубертена під час Олімпійських ігор в Пекіні у 2008 р. Вони були в Олімпійському селищі, як почули про катастрофу із датською командою – фаворитом турнірної таблиці у змаганнях з вітрильного спорту. За 15 хв. до початку фінальної гонки, щогла їх човна зламалася. Хорватські спортсмени побігли до пристані, підготували човен і позичили його датчанам, які стартували через 4 хв. після інших фіналістів. Кульмінація фантастична – вони здобули золоту медаль!
…Осягнути вершину п'єдесталу, отримати олімпійську медаль, поцілувати цей “металевий дарунок” – мрія усього життя багатьох спортсменів. Проте істинний дух спорту живе у справжній сутності олімпійських цінностей та ідеалів…
Іванна Литвинець
Антон Литвинець
Студентський часопис ЛДУФК «Країна спорту»
№ 4 (24) 2013, С. 4.