Сайт поезії, вірші, поздоровлення у віршах :: Крилата (Любов Пікас): Віра-художниця - ВІРШ

logo
Крилата (Любов Пікас): Віра-художниця - ВІРШ
UA  |  FR  |  RU

Рожевий сайт сучасної поезії

Бібліотека
України
| Поети
Кл. Поезії
| Інші поет.
сайти, канали
| СЛОВНИКИ ПОЕТАМ| Сайти вчителям| ДО ВУС синоніми| Оголошення| Літературні премії| Спілкування| Контакти
Кл. Поезії

  x
>> ВХІД ДО КЛУБУ <<


e-mail
пароль
забули пароль?
< реєстрaція >
Зараз на сайті - 6
Пошук

Перевірка розміру



honeypot

Віра-художниця

Віра жила в невеличкому місті, яке одним боком впиралося в луг, на якому пасли худобу ґазди із сусіднього села, й за яким височіли гори  Карпат, а другим – об кам’яний схил, по якому збігала, співаючи і пританцьовуючи у такт власній пісні, річка.   Жінка змалку любила своє місто, що влітку вкривалося  різнобарвними килимами з кущів  та  квітів, топилося в людському гаморі та співі пернатих, а взимку чарувало  блиском та свіжістю білих гобеленів, витканих  зі снігів, чарувало (в релігійні свята) голосом дзвонів,   співом колядників та щедрувальників. Віра теж співала колядки й щедрівки радо від маленької – для бабці, дідуся, мами й тата та близьких.  Дуже любила дівчинка гори, які манили її своєю величчю, красою, щедротами дарів.  Віра виходила їх і вздовж, і впоперек. У горах з бабцею чи мамою гриби в теплу пору року збирала, лікувальні трави на чай. З них  узимку на санчатах злітала чи на лижах. Ходила й до річки, яка між горами протікали й ніколи не замерзала. В ній біль, що душу виминав, лишала, думки купала, а у спеку тіло освіжала. Не тільки цим займалося дівча. Батькам з дитинства Віра помагала по  господарству, при цьому і у школі добре вчилася, книжки художні у бібліотеці брала, читати їх щодня встигала,  в ігри з однолітками грала у дворику шкільному і у своєму. 
    Як Віра виросла і закінчила вуз, то стала вчителькою англійської мови та образотворчого мистецтва. Мрію свою дитячу здійснила. Пішла до школи працювати – в село, що знаходилась на відстані 10 кілометрів від її міста. Невдовзі й заміж вийшла – за   електрика Івана, який жив в тому ж селі, де Віра працювала. В автобусі з ним познайомилась, як їхала з роботи  додому. Привітним з Вірою цей хлопець був, запропонував піти їй з ним до каварні на каву. Пішла. Та й зав’язалась  якось дружба поміж ними, поки не перейшла у шлюб.  Як вийшла Віра заміж за Івана, то до нього пішла жити. У шлюбі жінка народила   двох дітей – хлопчика Мирона і дівчинку Оксану. Ростила помаленьку їх, у школі працювала, свекрусі помагала: городину садити і збирати,  з фруктами власного саду раду давати, варити, прати, прибирати. Лиш кіз Віра не пасла, яких свекруха її – пані Оля, тримала, й не доїла їх.  Отак і жила. Ніби й непогано. Іван її достатньо коштів заробляв. На море навіть жінку з діточками відправляв що через рік відпочивати й усе, що треба було, приносив до хати, вмів заробляти. 
   Та якось впав зі стовпа електричного, коли на ньому дроти поправляв опісля буревію, руку зламав і   вдарився об камінь головою. Отримав струс мозку середньої важкості. Лікувався. Та за якийсь час на місці удару пухлина виросла – злоякісна. Вчасно не виявили її лікарі. А коли виявили, то   запізно було її вже вирізати. Помер. Донька навчалася тоді у технікумі,  на 1 курсі, а  син –  у сьомий клас ходив. 
Важко було Вірі змиритися із втратою чоловіка, вести одній  обох дітей. . У всьому себе обмежувала, аби лиш їх добре  нагодувати та зодягнути, зібрати гроші на навчання. Та  дала собі раду,  вивчила обох. Весілля справила їм, у життя пустила з дипломами, з уміннями, знаннями. І Мирон, і Оксана залишили маму, пішли жити до своїх половинок. Пані Віра залишилася одна. І нарешті почала займатися тим, чим давно хотіла: картини стала малювати. Вона й раніше пробувала це робити,  на картках альбому  фарбами чи олівцями зображала різні предмети, пейзажі, але нікому не показувала своїх робіт. А коли у Віри з’явилося більше часу і більше  грошей (менше тратила їх  на своїх дітей), то почала частіше цим займатися  й інколи (у свята)  виставки організовувати. Не спішили признавати талант Віри її краяни, навіть вчителі, з якими працювала,  рідко приходили на творчі заходи, які вона організовувала у своєму місті, мало хто купував її картини. Дещо вдавалося продавати жінці хіба он-лайн. Але тих коштів, які отримувала Віра за свої продані роботи, ледве вистачало на папір, полотно, фарби та чай із пиріжками. Та жінка була, звісно, рада й тому. Хоч хотіла б і   більшого.  
   Минуло 10 років. За цей час у Віри в  з’явилися онуки: хлопчик Олесь у Оксани та дівчинка Руслана в Мирона. Помагала ростити їх дітям, поки до школи не пішли. А як пішли, менше стала до внуків приходити. Тепер більше навідувалися  вони до неї –  зі своїми батьками чи самі. Раділа,  коди переступали поріг її дому. Коли потрібно було, допомагала онукам у навчанні, читала також їм  книжки і продовжувала малювати, коли мала час і надих.   
   Визнання Віра за цей час  так і не здобула у своєму місті, хоч майстерність її з кожним роком помітно росла.   Картини її нечасто купували. Наскладала мальованих полотен на горищі стільки, що хоч з них хату викладай.  «І навіщо трудилася, коли моя праця нікому не пригодилася? Нездара я, мабуть, або безталанна», - думала собі..  «Але чому так, Господи, скажи? Чим таким я прогнівила тебе? Весь вік свій працювала. Дітей піднімала. Онукам  свій час і   любов дарувала. Тобі подяку слати не забувала за все, що здобувала», - питала Віра в Бога, пускаючи сльозу. Не чула відповіді. Хоч після кожного відчаю та плачу щось таки з намальованого вдавалося жінці продати.
  Минуло ще сім років. Віра пішла на заслужений відпочинок, тобто, на пенсію, хоч ще хотіла в школі працювати: мала, що дітям сказати, й була у непоганій спортивній формі – гори не полишила, їх штурмувала, в них гриби шукала, і в річці плавала. Та треба було молоду особу до школи їхньої прийняти, а її – геть, бо має чим зайнятись і на картинах, що їх малює,  заробляє. Ледве оговталась Віра від різкого переходу в житті своєму. Та трішки випустивши сліз з очей своїх, погойдавши в душі печаль гарячу, прийняла зміни і навіть зрозуміла, що вони  їй –  на користь: лягала спати і вставала з ліжка, коли бажала, над її головою сокирою більше  не виснули ці вічні: «Здати, написати, подати, перевірити, впорядкувати, бути, відбути і прибути й т. д.». Забула все оце, немов жахливий сон, наповнилась новим буттям, сіла на інший потяг, який віз її по рейках життя в новому напрямку. Фарби й полотна, правда, склала до валізи, яку з собою взяла, коли до потяга сідала, ну, а любов до внуків, до дітей Віра завжди в своєму серденьку   тримала, з нього її ніколи не виймала.   
   В якийсь із днів спала жінці  на думку така ідея: податись  до районного містечка і спробувати там продати свої роботи.  Так і зробила. Взяла зі собою п’ять картин: на одній були зображені гори влітку, на другій – річка навесні із бережком, на третій – центральна вулиця її міста ввечері з увімкненими ліхтарями. На четвертій – поле зі сонцем, маками та соняхами. А на п’ятій – літо, діти, водограй. Просиділа на ринку 5 годин. За цей час одну картину таки продала,  ще й трохи знизила ціну на неї, просила  про це її жінка та, що купувала витвір мистецтва для сина свого. «Ну, хоч би щось! – Віра подумала. -  Буде чим за місце заплатити і за що фарби для малювання купити.  Їхала додому –  раділа й плакала. Більше, мабуть, плакала. «Не буду більше малювати, - вирішила  жінка. – Не вмію цього досконало робити я. Завжди хтось знаходить у моїй  роботі ґандж – то зайвий мазок на мальованому предметі, то не зовсім чітка виразність в образі. І я не можу з цим не погодитись. Не вистачає мені терпеливості доводити задум до ідеального втілення його в практику».
    В неділю пішла Віра до церкви. Молилася, співала, в Бога відповіді на свої питання шукала. Почула: «Тримайся! Не здавайся!»   По обіді  в гори махнула, щоб душу скріпити серед природи, яка її  завжди  радо приймала і розуміла, як ніхто інший. Походила гарами, з деревами пообіймалася, квіти похвалила – за ріст, запах та красу, ворона погодувала  печенням – впав біля її ніг, як сіла в долинці між горами  на камені, щоб відпочити й води попити. Всміхалася, навіть реготіла, як дзьобом крихти печива збирав, в очі їй заглядав та ще й моргав. А коли полетів, заплакала.   Навіть не так – завила, заридала! Душу її жива гірська картина розірвала – на шмаття.  В цей час  вітер долиною скакав,  почув він гучні схлипи Віри, зупинився й запитав у жінки:
-	Чого плачеш?
-	Не знаю, що мені робити. Ніби своїх я років і не  дармувала: учнів у школі з усією відповідальністю навчала, у вільний від нагальних справ час малювала, у  підсумку ж –  ні вдячності, ні визнання. 
-	Отримаєш.
-	Коли?
-	Колись  це станеться, - мовив, -  повір. 
Вітер поцілував Віру у щічку й полетів.
«Колись – це після смерті?  - спитала Віра сама себе. - Бо у нас так є, поки живий, тебе не помічають (якщо не топчуть та брудом не поливають), а як помреш – пам’ятник тобі  ставлять, квіти в день народин чи у день смерті несуть до нього».  Жінка  знову заплакала.
«Не плач, мила людино, - проказала стара сосна, яка стояла позаду художниці.  - Притулись до мого стовбура, я тобі трохи своєї сили передам».
Підійшла Віра до сосни, притулилась до її стовбура обличчям. Відчула, як чиста прадавня енергія дерева наповнює її клітини. Погладила сосну, мовила їй: «Дякую тобі, дорога сосно-сестрице!» 
«Це я тобі дякую за щирість твою і за любов до природи», - відповіла сосна.
   Горобці й синиці, які сиділи на довколишніх деревах і чули розмову жінки і сосни, теж підлетіли до Віри, вони почали танцювати біля її ніг, кружляти довкола неї.  Пісню їй заспівали.  Подякувала їм Віра. І сонечко байдужим не лишилось до болю жінки. Погладило її по голові своїм золоченим теплим промінням, сказало:
-	Не плач, о, Віро, ти була хорошою вчителькою. Бачило я це.  Заглядало, й не раз, до віконця того класу, в якому ти проводила урок. Чуло, як ти діток вчила час шанувати, як ділилася з ними знаннями й багатством душі своєї. І малюєш ти гарно –  серцем. Й мене зображаєш на своїх картинах. Приємно дуже це!

-	Дякую тобі, сонце, за тепло твоє фізичне і духовне! 
-	І тобі – за приязнь. Не прощаюсь. Триматиму над тобою свої долоні, допоки тут сидітимеш і як додому йтимеш.
-	Та піду вже. Все, що хотіла я почути, почула тут, у горах. Думала, що не буду більше малювати, та буду.
-	І це прекрасне рішення!
   Всміхнулася. Встала, пішла. Дорогою  думала: «Як добре, що я походила горами, порозмовляла з вітром, сонцем, з деревом, пташками. Чи це була моя уява? Може, й так. Але ж яка яскрава! Скільки в ній звуків, світла і тепла!» Хай  як було там, та  додому я іншою йду, ніж з дому йшла. Я… набралась віри й твердості у горах».
   Віра продовжила свою працю в чині художниці. І недарма. Жінку врешті-решт помітили. Рівно через три місяці після того, як вона  горами ходила, сум у душі гойдала, сльози проливала, її попросили привезти свої картини до обласного Будинку  творчості і взяти участь в конкурсі на тему «Природа рідного краю». Віра виставила у залі кілька своїх робіт і  здобула друге місце.  Картини, на яких були зображені гори, річка, вівці на полонині, квіти в парку та поля були прийняті на ура, їх розхапали відвідувачі, як гарячі пиріжки надворі голодні перехожі в холодний день, тим паче, що ціни на них Віра поставила помірні. Про художницю з-під Карпат  написали в обласній та районній газеті, її запросила до себе на розмову журналістка обласного телебачення. Запис цієї розмови транслювався  на обласному каналі ТБ і в соціальній мережі «Фейсбук» відео з інтерв’ю розмістили. Про Віру, як про художницю, дізналося багато людей. Її картини почали купувати, в тому числі, й мешканці міста, в якому жінка увесь вік прожила, красу якого лишала на своїх полотнах, яке своєю творчістю  популяризувала. При зустрічі з  Вірою віталися, зичливо всміхалися і ті, які її особисто знали, й ті,  які опосередковано. До міської школи Віру почали запрошувати, залучали  у її місті та інших містах країни до різних мистецьких проектів. 
Прийшло визнання таки! Прийшло. Вітер, мабуть,  щось знав! Дяка йому! І сонцю, й горам, і деревам, і птахам. Ну, й Богу, звісно, слава!

ID:  1003778
ТИП: Проза
СТИЛЬОВІ ЖАНРИ: Ліричний
ВИД ТВОРУ: Вірш
ТЕМАТИКА: Вірші поза рубриками
дата надходження: 22.01.2024 16:20:09
© дата внесення змiн: 01.05.2024 19:05:17
автор: Крилата (Любов Пікас)

Мені подобається 0 голоса(ів)

Вкажіть причину вашої скарги



back Попередній твір     Наступний твір forward
author   Перейти на сторінку автора
edit   Редагувати trash   Видалити    print Роздрукувати


 

В Обране додали:
Прочитаний усіма відвідувачами (184)
В тому числі авторами сайту (1) показати авторів
Середня оцінка поета: 0 Середня оцінка читача: 0
Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі..

ДО ВУС синоніми
Синонім до слова:  говорити
dashavsky: - патякати
Синонім до слова:  говорити
Пантелій Любченко: - вербалити
Синонім до слова:  аврора
Маргіз: - Мигавиця, кольорова мигавиця
Синонім до слова:  аврора
Юхниця Євген: - смолоскиподення
Синонім до слова:  аврора
Ніжинський: - пробудниця-зоряниця
Синонім до слова:  метал
Enol: - ну що - нічого?
Знайти несловникові синоніми до слова:  метал
Enol: - той, що музичний жанр
Знайти несловникові синоніми до слова:  аврора
Enol: - та, що іонізоване сяйво
Синонім до слова:  Бабине літо
Маргіз: - Осіннє танго
Синонім до слова:  Вірний
Маргіз: - Вірний - однолюб
Синонім до слова:  гарна (не із словників)
Маргіз: - осяйна
Знайти несловникові синоніми до слова:  Вичитка
Юхниця Євген: -
Знайти несловникові синоніми до слова:  Мобілізація
Юхниця Євген: -
Знайти несловникові синоніми до слова:  Рахманий
Mattias Genri: -
Синонім до слова:  гарна (не із словників)
Mattias Genri: - sliczna...
Синонім до слова:  видих
Наталя Хаммоуда: - Відди́х, зди́х.
Синонім до слова:  Вірний
Eyfiya: - Непохитний
Синонім до слова:  Вірний
levile: - Незрадливий Вірний
Знайти несловникові синоніми до слова:  Верлібр
Андрій Ключ: - Танцпро – танцююча проза
Синонім до слова:  Церата
Олекса Терен: - Обрус.
Знайти несловникові синоніми до слова:  видих
Enol: -
Синонім до слова:  гарна (не із словників)
Микола Холодов: - Кльова, Класна, Красна.
Синонім до слова:  Церата
Neteka: - Вощонка
Синонім до слова:  Церата
dashavsky: - Клейонка.
Знайти несловникові синоніми до слова:  Церата
Юхниця Євген: -
x
Нові твори
Ти - 008
Обрати твори за період: