Сайт поезії, вірші, поздоровлення у віршах :: Інна Рубан-Оленіч: НОВА ХАТА (проза) - ВІРШ

logo
Інна Рубан-Оленіч: НОВА ХАТА (проза) - ВІРШ
UA  |  FR  |  RU

Рожевий сайт сучасної поезії

Бібліотека
України
| Поети
Кл. Поезії
| Інші поет.
сайти, канали
| СЛОВНИКИ ПОЕТАМ| Сайти вчителям| ДО ВУС синоніми| Оголошення| Літературні премії| Спілкування| Контакти
Кл. Поезії

  x
>> ВХІД ДО КЛУБУ <<


e-mail
пароль
забули пароль?
< реєстрaція >
Зараз на сайті - 4
Пошук

Перевірка розміру



honeypot

НОВА ХАТА (проза)

Інна Рубан-Оленіч :: НОВА ХАТА (проза)
          Мені пощастило жити у новій і просторій хаті в якій було багато кімнат, подорожувати ними, шукати те, чого я ще не бачила, гратися тим, що для цього не дуже пристосовано. От наприклад: співати в гребінець, ніби у мікрофон, замотуватися в хустини, щоразу створюючи собі нове, оригінальне вбрання. Завжди за моїми пересуваннями  і діями стежило пильне око прабабусі. Вона контролювала, виховувала, вчила мене маленьку, поки молодших не було вдома, або були зайняті важливими справами.
      Найцікавішим приміщенням  у хаті був теплий коридор. Хоч там особливого нічого не було, але кожна деталь, це щось загадкове і цікаве… крім чотирьох дверей, які вели в бабусину і дідусеву половину, та в мамину й татову половину, в холодний коридор та кухню, там ще була величезна скриня замкнута на великий замок. Мені завжди було цікаво що там так ретельно ховають, і дуже рідко коли бабуся Галя її відкривала по всій хаті починало смердіти нафталіном. А чого там тільки не було... Поскручуванні в дудочку нові дорожки, рядна, старий новий одяг, який багато десятиліть там лежав і до цього часу був не одягнутий жодного разу. І ще там лежав великий вузол бабусі Каті «на смерть» я дуже боялася того вузла. На скрині складали верхній одяг, а коли пекли булки й пироги то саме на скрині вони лежали вкриті білосніжними рушниками.
       Біля стіни до самої стелі стояла залізна драбина, яка вела до блакитної дерев’яної ляди, через яку лазили на горище. Та я боялася висоти, особливо злазити вниз було дуже страшно. Була в коридорі ще вішалка для одягу, та мені вона була не цікава, бо я до неї не могла дістатися.
       Татова, мамина і моя половина складалася з зали величезної і просторої з трьома вікнами в які до обіду світило сонячне проміння і освітлювало червоні дорожки, якими було застелено в кімнаті. У спальні, як і в усіх людей, ліжко, шафа, моє ліжечко, в якому я спала до 4 років. А ще там знаходилася ямка – такий собі підвал в який по драбині спускали і піднімали банки з консервацією. Там було темно та і не пускали мене підходити до ямки коли там було відкрито.
       Половина бабусі й дідуся  - дзеркальна копія нашої половини, але дорожки там були темніші і мені не дозволяли бігати тут. Я довго думала, що причина в тому що мені не дозволяють – просто моя неслухняність, але правду дізналась набагато пізніше. Просто підлога там була не зроблена повністю і коли я ганяла стовп куряви здіймався за мною. Ще в залі була швейна машинка на якій бабуся строчила, рубила, зашивала, а я тільки дивувалася як швидко бігає голка і як стукає залізна велика педаль, яка запускає цей дивний механізм. 
На покуті висіли ікони у красивому вишитому павільйоні, що надавало особливої святковості цій кімнаті.
        У дідусевій і бабусиній залі стояв чорно-білий телевізор «Темп» і там збиралася вся родина щоб подивитися улюблений телевізійний жанр. Я дивилася «Мультфільм на замовлення», «В гостях у казки», дідусь дивився «Время» і «Прожектор перестойки», старенька бабуся любила бокс і хокей. Ні, вона була не фанатом спорту, просто плакала коли «хлопці падали і їх били». Мама і бабуся Галя любили дивитися «Рабиню Ізауру», а тато дивився або кіна про війну, або коли просто б’ються. Все було добре й мирно, аж до того часу коли політика ставала важливіша від моїх мультиків, і у виборі з двох каналів перемагав той, де розказували новини. Тоді я із плачами йшла у свою половину, мені включали на пластинці «Крошечка Хаврошечку», або мама читала мені дитячу сторінку її улюбленого журналу «Крестьянка».
        Та як не крути, найбільше часу я проводина на кухні. Не те щоб я змалечку була юним мастер-шефом, ні, просто в цій кімнаті завжди кипіло життя. В цій хаті піч, яку щодня топили і варили страви на цілий день. Пам’ятаю як витягували гарячі горщики з печі. Одного разу я хотіла допомогти, але побила горщик і кинула борщ на долівку. Щотижня пекли булки, пироги, чорний хліб, корж. Згадую, як мама на електроплитці смажила грінки і натирала їх часником, як привезли з Києва майонезу і мама вперше робила «Шубу». Той салат мені тоді не сподобався, а зараз його дуже люблю. 
         На теплій печі я сиділа днями. А бабуся з полика контролювала моє перебування там. Спала бабуся Катя на полику, а на день змотувала постіль і вкривала її красивою вишитою простинею з мереживом. Вдень бабуся часто сиділа на сундуку край столу і дивилася у велике вікно на вигонець. А інколи ми сиділи з нею вдвох: вона на сундуку, а я на м’якенькому рожево-білому простирадлі на столі. Дивилися  у вікно вдвох. Мені бабуся налускувала гарбузового насіння, обчищала шкірку з кусочків яблука і довго довго-довго розповідала про те що було давно, про «переселеніє», про школу, про голод, про війну, про ланку, про Ліхтанську… Жаль, що тоді не було диктофонів, можна було б зібрати матеріалів на сотню цікавих книжок, адже за своє нелегке дев’яносто чотири літнє життя бабуся була, ніби справжня енциклопедія, хоча в школу ходила лише три класи.
         От так ми і жили в нашій новій хаті.

ID:  875272
ТИП: Поезія
СТИЛЬОВІ ЖАНРИ: Ліричний
ВИД ТВОРУ: Вірш
ТЕМАТИКА: Філософська лірика
дата надходження: 09.05.2020 15:53:19
© дата внесення змiн: 07.02.2021 19:27:13
автор: Інна Рубан-Оленіч

Мені подобається 3 голоса(ів)

Вкажіть причину вашої скарги



back Попередній твір     Наступний твір forward
author   Перейти на сторінку автора
edit   Редагувати trash   Видалити    print Роздрукувати


 

В Обране додали:
Прочитаний усіма відвідувачами (443)
В тому числі авторами сайту (6) показати авторів
Середня оцінка поета: 5.00 Середня оцінка читача: 5.00
Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі..




КОМЕНТАРІ

Валентина Рубан, 11.05.2020 - 12:03
Іннусю, так гарно.... аж дух перехоплює. 12 12 12 Ніби було все вчора. А скільки літ спливло. Прекрасно. 16 16 16 Пиши. Натхнення Тобі
 
Інна Рубан-Оленіч відповів на коментар Валентина Рубан, 11.05.2020 - 15:46
Спасибі
 
12 16 biggrin biggrin biggrin класно. прочиталося на одному подиху. так легко. невимушено пишете. тече. як вода. щира розповідь. світлий спогад. хороше. рідне. воно надовго в пам'яті. 23 hi
 
Інна Рубан-Оленіч відповів на коментар НАСИПАНИЙ ВІКТОР, 10.05.2020 - 09:32
дуже вдячна Вам! 23
 
Катерина Собова, 09.05.2020 - 18:09
12 12 12 Інночко, так правдиво Ви пишете, а це неабияка майстерність прозаїка!
 
Інна Рубан-Оленіч відповів на коментар Катерина Собова, 09.05.2020 - 18:49
дуже дякую give_rose
 

ДО ВУС синоніми
Синонім до слова:  Новий
Enol: - неопалимий
Синонім до слова:  Новий
Под Сукно: - нетронутый
Синонім до слова:  гарна (не із словників)
Пантелій Любченко: - Замашна.
Синонім до слова:  Бутылка
ixeldino: - Пляхан, СкляЖка
Синонім до слова:  говорити
Svitlana_Belyakova: - базiкати
Знайти несловникові синоніми до слова:  візаві
Под Сукно: - ти
Знайти несловникові синоніми до слова:  візаві
Под Сукно: - ви
Знайти несловникові синоніми до слова:  візаві
Под Сукно: - ти
Синонім до слова:  аврора
Ти: - "древній грек")
Синонім до слова:  візаві
Leskiv: - Пречудово :12:
Синонім до слова:  візаві
Enol: - віч-на-віч на вічність
Знайти несловникові синоніми до слова:  візаві
Enol: -
Синонім до слова:  говорити
dashavsky: - патякати
Синонім до слова:  говорити
Пантелій Любченко: - вербалити
Синонім до слова:  аврора
Маргіз: - Мигавиця, кольорова мигавиця
Синонім до слова:  аврора
Юхниця Євген: - смолоскиподення
Синонім до слова:  аврора
Ніжинський: - пробудниця-зоряниця
Синонім до слова:  метал
Enol: - ну що - нічого?
Знайти несловникові синоніми до слова:  метал
Enol: - той, що музичний жанр
Знайти несловникові синоніми до слова:  аврора
Enol: - та, що іонізоване сяйво
x
Нові твори
Обрати твори за період: