Тремтить
обрій...
марево
агресії
страхає...
"Врятуйте
українську
долю !.." -
рипів
океан
Відчайдушно...
"інтенсивно
лютує
"ь" -
спротив
обезкровлює
нас..."
1919 рік. Молода українська держава УНР відчайдушно бореться за своє існування з численними ворогами. Серед яких найбільш загрозливі більшовицькі й білогвардійські загони східних ординців.
Аби зміцнити свої позиції на зовнішній політичній арені, уряд УНР вирішує направити до США дипломатів, котрі б мали встановити торгівельні відносини з найпотужнішою вже тоді країною світу й просити офіційного визнання нашої Незалежності. Поїздка виявилася надто складною, виникало чимало труднощів. Зрештою вже за океаном відповідь місцевої еліти засмутила... Американський конгрес не хотів бачити на новій мапі повоєнного устрою суверенну українську республіку. Ну, хіба в складі російської автономії...
Але перед цим Томас Вудро Вільсон - 28 мий президент США (роки правління 1913-1921рр) - опублікував свої знамениті 14 демократичних пунктів. В них тлумачилось : за підсумками результатів Першої Світової війни (мирний Версальський договір) підневільні нації, що раніше входили до складу імперій, мають право на власне існування та самовизначення.
На жаль, ці тези працювали вибірково.
Переможці кривавої бійні поділили менші народи на свій розсуд й зони впливу. Україну не розглядали як самостійну. Антанта доклала всіх зусиль, щоби зміцнити сусідню Польщу. І, о боже!.. не допустити розпаду гігантської раші. Також Вудро Вільсон відомий тим, що заснував Лігу Націй - попередника ООН. Пізніше її розформували, бо організація виявилася неефективною перед викликами грізного часу.
Отака історія першого українського посольства (очільник Юліан Бачинський) в США. Його місія завершилась в 1921 році, коли перестала існувати УНР.
Сам Вільсон в кінці життя важко хворів, помер у 1924 році.