У чому різниця між громадянином та підданим? У тому, що громадянин - це патріот своєї рідної Країни. Влада приходить і уходить, а Країна залишається.
Для підданого ж Країна, це просто територія проживання. Найголовніше для нього - який Хан або Цар-батечко при владі.
Якщо інший Пан для нього здасться трохи кращим, то можна і Країну перекроїти, і територію проживання перепідпорядкувати іншому Пану. Аби пообіцяв більше "хліба і видовищ".
Громадянин вважає себе господарем у хаті, що називається Батьківщиною. Обладнує її найкраще, доглядає за нею, ремонтує, робить все, щоб гарно виглядала, комори були наповнені, боронить від чужинців. Живе не лише сьогоденням, а й про день завтрашній турбується - як у цій хаті будуть жити його діти, онуки і правнуки.
Підданий же відчуває себе орендарем у тій хаті-країні, у якій йому дала право жити держава і милостивий государ. Тому й відношення до неї, як не до свого, а як до наданого кимось. Ті, кому у своєму житті доводилось здавати комусь квартиру, знають як після постояльців треба чистити і вигрібати "срач", що вони залишають. Добре, якщо всі речі на місці залишились і не зникли. Бо ж - не своє. Годі вже й чекати, що вони добровільно стали б там щось покращувати, ремонтувати, збагачувати для нащадків. Чи можна чекати, що колись буде лад у такій хаті? Навряд, бо піддані чекають, що лад наведе їх господар - влада і Лідер. І з кожною зміною влади все чекають, чекають. Плюються на попередників і моляться на чергових обіцяльників. А "крокодил усе не ловиться і не росте кокос".
То все ж, хто ми в нашій Україні - громадяни чи піддані?