|
…Как мы делаем больно, тем кому дарим небо.
И за сладкие речи нам придется стыдиться… Вячеслав Бутусов
Стосунки людей завжди викликали багато питань. А кохання – одне з найскладніших явищ у взаємодії людей. Чи існує різниця між коханням і закоханістю? Чи потрібно взагалі розділяти ці поняття? Чи потрібно кохати когось взагалі чи спокійніше прожити ось так, «ніколи нікого не кохаючи»?
Як і будь-яке інше явище психологічного світогляду людини, кохання стає зрозумілішим, коли починаєш ставити перед собою мету пізнати це почуття. І щонайцікавіше – воно стає більш керованим і прогнозованим.
Наприклад, якщо дівчина розуміє, що сьогодні її почуття до хлопця диктуються скоріше гормональним балансом, аніж глибоким і щирим почуттям, то вона десятки разів подумає, перш ніж відбивати його у іншої. Який зміст псувати нерви усім трьом, якщо через тиждень гормони будуть диктувати вже інше почуття?
А з другої сторони, якщо зненацька розумієш, що ось воно – це почуття – не потрібно втрачати свій шанс! Ось чому важливо навчитись чітко розмежовувати і визначати свої почуття до людини.
Варто вивчити основні види кохання, тим більше, що їх виділяють на протязі багатьох століть і тільки доповнюють класифікацію. Найбільш поширена класифікація побудована ще Аристотелем:
Переглядаючи кохання і стосунки у парах, де все побудовано на фразі класика «в коханні – один кохає, а інший позволяє себе кохати», існує момент самознищення, жертовності. Коли людина, яка кохає, прагне віддати себе повністю, не потребуючи нічого навзаєм , пожертвує будь чим заради предмету обожнювань. Любов – жертва, або ж АГАПЕ – піднесена , любов, яка дарує. Прогноз на подальші відносини може бути досить позитивним, якщо той, заради якого жертвують, потребує батьківської турботи. На жаль, якщо хочеться рівноправних стосунків – Вам не сюди.
ЛЮДУС – так зване кохання-гра. Воно засноване перш за все, на сексуальному потязі. Не передбачає довгих залицянь і прагнень дізнатись один одного ближче. «Ви привабливі, я – до біса привабливий, навіщо ж губити час?» – ця фраза досить чітко ілюструє саме цей вид кохання. Закоханий виступає в ролі мисливця, прагне отримати чергову жертву, погратись, пофліртувати, тим самим підвищуючи свою самооцінку. Проте, не дивлячись на велику схожість з теперішніми реаліями, цей вид кохання не з’явився зараз, людус – гра, в якій кожен грає свою роль.
Якщо ж людей об’єднує пристрасть, бажання, емоції, близькість та секс, таке кохання несе назву ЕРОС. Воно побудоване на відданості і тільки потім на фізичному потязі. Кохання - ерос припускає, що окрім сексу існують ще й почуття, якими можна ділитисьодин з одним: життям, думками та переживаннями. У цього виду кохання можливе довге існування.
Страшніше полум’я безрозсудне кохання – МАНІЯ. Як правило побудоване на пекучій пристрасті та безпідставних ревнощах. Це скоріше не любов до партнера, а занижена самооцінка. Одержимість коханням виникає у людей, які не знайшли взаємності, вони переслідують об’єкт свого кохання, запевняють у своїх почуттях, не рідко поступають зовсім неадекватно. Маніакальне кохання – це спосіб маніпулювати людьми. Інколи людина сама визнає, що від кохання у неї «мутніє розум».
Протилежністю такому коханню є кохання за рахунком, або ж ПРАГМА, іншими словами «розумове кохання». Людина вибирає собі партнера не з точки зору «кохаю / не кохаю», а з точки зору «вигідно / не вигідно». Пристрасті та неочікуваних вчинків у спільному житті не буде, все прораховано та заплановано. Вони позбавлені усього, тут не існує місця лишнім емоціям.
Найбільш гармонійне і повноцінне кохання на думку Аристотеля – СТОРГЕ – любов – дружба. Це почуття побудоване на душевному єднанні. У стосунках, побудованих на строге, не існує зауважень , немає грубощів та егоїзму, немає брехні, зради. Партнери можуть ділитись чим завгодно. При цьому вони знають, що завжди знайдуть в обличчі коханої людини підтримку і допомогу. На жаль, через деякий час одному з них може набриднути – адже коли ти знаєш про близьку людину абсолютно все, вона перестає бути тобі цікавою так, як на початку відносин. В цьому випадку важливо постійно розвиватись, і тоді партнер буде знаходити для себе кожного разу щось нове.
Звичайно, вид кохання не існує у чистому його бутті. Кожна людина унікальна по-своєму і унікальні її почуття , скоріше – це складна суміш усіх видів кохання в різних пропорціях. Можна безкінечно писати про те, скільки існує його видів, однак чи існує в цьому сенс? Почуття виникають у душі людини, а вона в кожного своя, особлива, унікальна, індивідуальна, і не залежно від того, яким саме буде кохання, основним залишається, щоб стосунки будувались на гармонії, взаємоповазі і влаштовували обидві сторони.
ID:
241531
Рубрика: Проза
дата надходження: 16.02.2011 23:04:03
© дата внесення змiн: 16.02.2011 23:18:26
автор: just me
Вкажіть причину вашої скарги
|